آخرین اخبارکد مطلب: 26329
تاریخ انتشار : ج, 1396/08/12 - 18:55

بخش مرزی اصلاندوز مغان با داشتن پتانسیل عظیم اقتصادی،سیاسی و کشاورزی هنوز از محرومیت رنج می‌برد که امیدواریم با تبدیل بخش به شهرستان این محرومیت از بین برود.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،با برگزاری آئین معارفه با حضور وزیر کشور، اکبر بهنام جو از هفته گذشته به طور رسمی کار خود را به عنوان استاندار اردبیل آغاز کرد.

وی به عنوان نماینده عالی دولت در استان و استاندار بدون شک جایگاه مهم و منحصر به فردی را در حل مسائل و مشکلات استان دارد و آگاهی از مطالبات و انتظارات نمایندگان و گروه های مختلف مردم در این راستا موثر خواهد بود.

اقشار مختلف مردم استان اردبیل خواسته ها و انتظاراتی از استاندار جدید دارند که توجه به آنها در برنامه ریزی های آتی راهگشا خواهد بود.

بخش تاریخی اصلاندوز مغان در قسمت جنوب غربی شهرستان پارس آباد در استان اردبیل واقع شده که از شمال به رود ارس و مرز ایران و کشورجمهوری آذربایجان،از جنوب به شهرستان بیله سوار و گرمی،از شرق به بخش مرکزی شهرستان پارس آباد و بخش اسلام آباد و از غرب به شهرستان کلیبر استان آذربایجان شرقی محدود است.

این بخش  با مساحت580کیلومترمربع و تعداد 128 روستا و قشلاق در سرشماری سال1395  تعداد 32500 نفرجمعیت دارد اگر چه مهمترين ملاك برای ارتقاء واحدهای تقسيمات كشوری، جمعيت است اما تبدیل بخش هایی با جمعیتی کمتر از اصلاندوز این سوال را در ذهن متبادر می سازد که چرا علیرغم ظرفیت ها و پتانسیل های این بخش و جمعیت مناسب آن، مساله ارتقای این بخش به شهرستان همچنان نافرجام مانده است.

نمایی از شهر مرزی اصلاندوز مغان

 

اصلاندوز با وجود ادارات و نهادهای مختلف مانند سپاه ناحیه عشایری و پادگان شهید مدنی نیروی انتظامی و پتانسیل قوی و عظیم از جمله نزدیکی به منطقه آزاد ارس،کمپ توریستی سازمان آب، تپه نادرشاه افشار معروف به تپه نادری،سدمیل مغان،گمرک،زمین های کشاورری آبی و دامداری و بیش از همه سکونتگاه 48 درصدی عشایر در سطح استان اردبیل،اقدام برای ایجاد بندر خشک،شبکه پایاب سدخداآفرین و رود ارس،هنوز به شهرستان تبدیل نشده است.

وجود پتانسیل های مستعد کشاورزی و دامی برای رونق فعالیت اقتصادی استان اردبیل و به تبع آن رونق اقتصادی کشور و همچنین موقعیت جغرافیایی بخش اصلاندوز از ظرفیت های مهم آن  برای تبدیل شدن به شهرستان است.

تبدیل بخش اصلاندوز به شهرستان بر رفع مشکلات اقتصادی،حل معضل بیکاری جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و تداوم پروژه ها با اختصاص ردیف بودجه جداگانه تاثیر بسزایی دارد.

آنچه در این جا قابل تامل است وعده های نمایندگان شهرستان های پارس آباد و بیله سوار برای تبدیل بخش اصلاندوز به شهرستان است و کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی همواره با این موضوع توانسته اند رای های بسیاری را برای خود جمع آوری کنند؛ اما می توان گفت سهم اصلاندوز از حداقل سه دوره مجلس چیزی جز وعده های محقق نشده نیست.

تپه نادری

شکور پورحسین نماینده مردم شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی در سخنرانی بعد از پیروزی در انتخابات در جمع مردم اصلاندوز اولین اقدام در مجلس را تبدیل بخش اصلاندوز به شهرستان عنوان کرد اما با گذشت بیش از یکسال همچنان بی نتیجه مانده است.

حجت الاسلام اسدزاده امام جمعه اصلاندوز بارها در خطبه های نمازجمعه و مراسمات مختلف بر ارتقای اصلاندوز به شهرستان تاکید کرده و گفته است:شرایط ارتقای بخش اصلاندوز به شهرستان مهیاست و انصافا استعداد شهرستان شدن را دارد اما متاسفانه تاکنون حق این بخش ادا نشده است.

دریاچه سدمیل مغان

با این حال انتظار می رود که موضوع تبدیل بخش اصلاندوز به شهرستان که آرزوی دیرینه مردم مغان و بخصوص شهر اصلاندوز است و در بلاتکلیفی چندین ساله خود بسر می برد هرچه سریعتر محقق شود.

با توجه به مطالبات بحق امام جمعه و مسئولان اصلاندوز و همچنین اقشار مختلف مردم مبنی بر تبدیل بخش اصلاندوز به شهرستان، از مهندس بهنامجو استاندار جدید اردبیل می خواهیم در راستای تحقق خواسته های مرزنشینان استان اردبیل تلاش کرده و این امر مهم را به فرجام برساند تا شاهد توسعه و آبادانی شمال استان باشیم.

گزارش از سجاد میرزایی

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر