آخرین اخبارکد مطلب: 28332
تاریخ انتشار : س, 1399/02/23 - 16:48

خرید تضمینی گندم و کلزا در شمال استان اردبیل از اوایل خردادماه آغاز خواهد شد که اقدامات اساسی در این خصوص انجام گرفته است .

به گزارش خبرنگار ارس تبار،دشت مغان در تاریخ کشاورزی کشور جزو یکی از ۴ دشت حاصل‌خیز کشور است و شهرستان اصلاندوز به‌عنوان محور اقتصاد کشاورزی استان اردبیل محسوب می‌شود.

شهرستان اصلاندوز مغان در کنار قابلیت محصولات مختلف کشاورزی یک منطقه عشایری نیز بوده و  تلاشگران عشایر در عرصه تولید سالانه بالغ بر ۱۰ هزار تن گوشت و روانه کردن آن به بازار مصرف تلاش می‌کنند.

 

این شهرستان در شمال غربی استان اردبیل از گذشته با دارا بودن زمین‌های حاصل‌خیز رتبه نخست را در کاشت محصولات جالیزی دارا بوده که عمده بازار فروش این محصول را به خود اختصاص داده است.

گندم و کلزا از جمله تولیدات شهرستان مرزی اصلاندوز مغان در کنار تولید سایر محصولات کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است، به‌ویژه امسال که از سوی مقام معظم رهبری به‌نام جهش تولید نامگذاری شده، شاهد توسعه و تولید کشت محصولات کشاورزی با آبیاری مدرن و قطره‌ای هستیم.

 

با توجه به بارش‌های مناسب در سطح استان، پیش‌بینی می‌شود که محصول گندم کشاورزان از ابتدای فصل برداشت امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشته باشد.

کشت گندم و کلزا در منطقه مغان به‌عنوان یک محصول استراتژیک بوده و برداشت آن از اوایل خردادماه این محصولات زندگی بخش در شهرستان‌های شمال استان اردبیل به‌خصوص شهرستان اصلاندوز آغاز می‌شود.

 

اختصاص ۴۰ مرکز برای خرید گندم و ۵ مرکز برای خرید محصول کلزا

علی نوبخت، مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصلاندوز گفت: برداشت محصولات زراعی از خردادماه در شمال استان اردبیل به‌ویژه چهار شهرستان پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و اصلاندوز آغاز خواهد شد که زارعین می‌توانند با قیمت مصوب محصولات خود را تحویل این مراکز دهند.

وی افزود: ۴۰ مرکز برای خرید گندم و پنج مرکز نیز مخصوص کلزاکاران اختصاص یافته است تا بعد از برداشت محصول آن را تحویل مراکز خرید دهند.

 

نوبخت نرخ تضمینی خرید گندم را ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و کلزا را ۴ هزار و ۶۶۰ تومان اعلام کرد و بیان داشت: بیشترین محصول غله و دانه‌های روغنی در شمال استان اردبیل برداشت می‌شود.

احمد شهریار، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز با بیان اینکه سطح زیر کشت گندم آبی و دیم ۲۸۷ هزار هکتار و کلزا نیز ۸ هزار هکتار است، گفت: براساس این میزان پیش بینی می‌شود امسال ۶۰۰ هزار تن گندم و ۱۸ هزار تن محصول کلزا از اراضی شهرستان‌های شمال استان اردبیل برداشت شود.

 

10هزار هکتار از اراضی پایاب خداآفرین و عمارت در محدوده شهرستان اصلاندوز زیر کشت می‌رود

سید عباس مینایی، فرماندار شهرستان اصلاندوز نیز با اشاره به جلوگیری از محصولات بی‌کیفیت و قاچاق در سطح شهرستان از کشاورزان خواست حتما در سامانه پهنه‌بندی سازمان جهاد کشاورزی ثبت‌نام کنند تا در موقع خدید تضمینی گندم و کلزا با مشکل مواجه نشوند.

وی با اشاره به واگذاری اراضی در پایاب سدخداآفرین به مردم و عشایر افزود: با روندی که در پیش گرفته شده حداکثر تا پایان امسال کل اراضی پایاب خداآفرین و عمارت در محدوده شهرستان اصلاندوز که در حدود ۱۰ هزار هکتار است، به سطح زیر کشت خواهد رفت.

پیشتر عباس کشاورز سرپرست سابق وزارت جهاد کشاورزی در سفر به شهرستان اصلاندوز گفته بود: دشت مغان جزو یکی از ۴ دشت حاصلخیز و ایده آل کشور است و دولت به‌صورت تضمینی محصولات گندم و دانه‌های روغنی و چغندر قند را از کشاورزان خریداری می‌کند.

وی دشت مغان را  یک اقتصاد پویا و توانمند دانست و گفت: هنوز دانش بشری تاکنون این توانمندی و قابلیت‌های دشت مغان را نشناخته و مطالعات ۵۰ ساله در بخش آب و خاک نشان می‌دهد که ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این منطقه در تولید انواع محصولات کشاورزی در سطح بسیار بالا است.

به گفته کشاورز، حمایت از سرمایه‌گذاران در بخش کشاورزی به‌خصوص در دشت زرخیز مغان می‌بایست با جدیت دنبال شود و از این ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در راستای صادرات محصولات کشاورزی استفاده شود، قطعا ً در این صورت شاهد رشد و بالندگی بخش کشاورزی و رونق تولید در این استان زرخیر خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری فارس،با توجه به پروژه عظیم پایاب سدخداآفرین در شمال استان اردبیل امروزه شاهد هستیم که هزاران هکتار از اراضی دیم منطقه مغان توسط همین پایاب زیرکشت آبی رفته و امیدواریم رشد و شکوفایی بخش کشاورزی منطقه تسریع شود.

گزارش: سجاد میرزایی

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر