آخرین اخبارکد مطلب: 28390
تاریخ انتشار : چ, 1399/05/15 - 12:06

نبود استخر در شهرستان اصلاندوز باعث شده نوجوانان این شهرستان در آب‌های ناامن و کانا‌ل‌های انتقال آب کشاورزی شنا کنند که هرساله شاهد غرق شدن برخی افراد در این اماکن هستیم.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،هرساله با ورود به فصل گرم سال، کانال‌های آبیاری کشاورزی در اصلاندوز میزبان افرادی با سنین مختلف است که از مناطق مختلف شهر و نیز روستاها برای شنا به این منابع آبی رایگان پناه آورده‌اند.

با توجه به پتانسیل‌های عظیم در شهرستان اصلاندوز، نواقصاتی هم در زمینه‌های مختلف وجود دارد که نبود امکانات ورزشی مناسب از جمله این نواقصات است.

بسیاری از جوانان در تابستان به دلیل گرم شدن هوا، آرام بودن ظاهری جریان آب کانال و شفافیت آن، به انگیزه شنا و تفریح رایگان، فریب ظاهر امن و بی‌خطر آن را خورده و بدون توجه به جریان تند آب، شیب دیواره و خطرات جانبی آن با شنا کردن در کانال، جان خود را به خطر بیاندازند.

نوجوانان و جوانانی که با دیدن آب وسوسه می‌شوند تا برای شنا و رهایی از گرما و دقایقی تفریح، خود را به آب‌های ظاهرا آرام و بی‌خطر کانال‌ها بسپارند؛ جوانان اصلاندوز نمی‌دانند که ممکن است شنایی به سوی مرگ داشته باشند.

در این میان گاهی اوقات به دلیل لغزنده بودن جاده‌های کنار کانال‌ها و بی‌احتیاطی عده‌ای، شاهد سقوط خودروها و یا افتادن اشخاص به داخل کانال‌ها نیز هستیم.

هر ساله تعدادی از شهروندان و گردشگران به علت شنا کردن در کانال‌های آبرسانی کشاورزی جان خود را از دست داده و خانواده‌هایی داغدار می‌شود که اگر مسؤولان اقدامی درباره این کانال‌ها انجام ندهند چه بسا دوباره شاهد خسارات جبران‌ناپذیر انسانی باشیم.

در خصوص غرق شدگان، دلیل اصلی حادثه، بی‌توجهی به نکات ایمنی است زیرا فشار آب در کانال‌ها باعث غرق شدگی می‌شود و آشنا بودن به فنون شنا دلیل موجهی برای ورود به کانال‌ها و مکان‌های غیرایمن نیست.

این مناطق محل زیست خزندگان سمی از جمله عقرب و مار بوده که تهدیدی جدی برای سلامتی شناگران است و گاهی اوقات آلودگی آب‌ها باعث بیمار شدن افراد نیز می‌شود.

شهرستان ۳۵ هزار نفری اصلاندوز استخر ندارد!

محمد یکی از شناگران نوجوان اصلاندوزی به خبرنگار فارس گفت: شنا کردن در این آب واقعا خطرناک است و در صورت وجود استخر، شنا در کانال‌های آبیاری کشاورزی رونق خود را از دست خواهد داد.

امیرحسین یکی دیگر از شناگران، از نبود استخر در این شهر به شدت اظهار گلایه‌مندی کرد و ادمه داد: شهرهای زیادی از نعمت وجود استخر بهره‌مند هستند و در کشورمان کمتر جایی است در آن استخر نباشد اما در شهرستانی با ۳۵ هزار جمعیت هنوز یک استخر احداث نشده است.

اداره امور آبیاری مغان نسبت به ممنوعیت شنا در کانال‌های آبیاری کشاورزی اطلاعیه‌هایی نیز صادر کرده اما همچنان آب تنی در این آب‌ها ادامه دارد.

امیدواریم مسؤولان شهرستان یا سرمایه‌گذاران منطقه، برای آسایش و امنیت فرزندان این خطه مرزی به فکر احداث استخری امن و مجهز باشند.

گفتنی است؛ شهرستان اصلاندوز در ۲۰۰ کیلومتری شمال غربی استان اردبیل واقع شده و هم‌مرز با کشور جمهوری آذربایجان است.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر