آخرین اخبارکد مطلب: 28431
تاریخ انتشار : ي, 1399/07/06 - 16:42

ارمنستان بار دیگر مواضع نیروهای آذربایجان و مناطق مسکونی را هدف حمله قرار داد.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،حوالی ساعت6 صبح امروز ساکنان مناطق مرزی شهرستان اصلاندوز استان اردبیل با صدای مهیب شلیک های توپ و خمپاره ارمنستان وجمهوری آذربایجان از خواب پریدند.
بسیاری از ساکنان این مناطق از خانه هایشان بیرون رفته و با قرار گرفتن در ارتفاعات و تپه های منطقه نظاره گر درگیرهای دو طرف در آنسوی مرز در کناره شمالی رودخانه ارس بودند. جایی که دود حاصل از اصابت گلوله های توپ و خمپاره های ارمنی ها به روستاهای آذری نشین به خوبی قابل مشاهده است.
صدای جنگنده ها و هلی کوپترها ار آسمان اصلاندوز شنیده شد.
تعداد ۵ کاتیوشا از طرف ارمنستان به شهر هورادیز اصابت کرد که ساکنان این شهر روز گذشته محل زندگی خود را ترک کرده بودند.
تصویری از اصابت یک خمپاره نیروهای ارمنی به زمین های زراعی روستای خلف بیگلو در منطقه خدافرین منتشر شده، البته خوشبختانه این خمپاره عمل نکرده است.
آذربایجان و ارمنستان چندین دهه است که بر سر منطقه « قره‌باغ» با یکدیگر درگیرند، اختلافی که از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شعله ور شد و تاکنون هم ادامه دارد.
جمهوری آذربایجان روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر پس از هدف قرار گرفتن و سرنگونی یک بالگرد نظامی‌اش در ارتفاعات قره‌باغ این منطقه را زیر آتش سنگین توپخانه و سامانه‌های موشکی خود قرار داد.
قره باغ متعلق به آذربایجان است
الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجاناجازه پایمال شدن خون شهدایمان را نخواهیم داد. خودروهای نظامی متعلق به ارتش ارمنستان را منهدم کردیم.

ارمنستان در تلاش است در سرزمین‌های اشغالی‌ به صورت غیرقانونی مستقر شود.

ما از خاک خود دفاع می کنیم. قره‌باغ متعلق به آذربایجان است.

در پی حملات ارتش ارمنستان تعدادی شهید و زخمی شدند.

جدایی طلبان قره‌باغ که تحت حمایت ارمنستان هستند می‌گویند که در جریان درگیری با نیروهای نظامی آذربایجان خسارات سنگینی به آنها وارد کرده اند،آنها می گوینددر جریان این درگیریها 10نظامی ارمنی هم کشته شده است.
باکو اعلام کرده که نظامیان آذربایجان پس از حمله جدایی طلبان دست به تهاجمی متقابل زده و بسیاری از مواضع جدایی طلبان از جمله 12 سکوی پدافند هوایی را هدف قرار داده‌اند.
سخنگوی جدایی طلبان منطقه قره‌باغ روز یکشنبه در یک پیام فیسبوکی اعلام کرد: «نیروهای آذربایجان صبح امروز کلیه خطوط تماس در منطقه را بمباران کردند.» وی با درخواست از ساکنان این منطقه برای رفتن به پناه گاه‌ها تصریح کرد که «استپاناکرت» یا همان شهر شوشا ، مرکز و پایتخت منطقه قره‌باغ نیز بمباران شده است.
هر دو طرف مناقشه از کشته شدن غیرنظامیان در جریان درگیری های صبح روز یکشنبه خبر داده اند. در جریان تبادل آتش میان دو طرف خسارات سنگینی به واحدهای مسکونی و تجاری در مناطق مرزی وارد شده است.
در چند ماهه اخیر درگیری‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ مجددا از سر گرفته شده است.دو ماه پیش نیز در درگیری‌های مرزی حداقل ۱۶ نفر کشته شدند.
چهار دهه است که مناقشه بر سر مالکیت منطقه قره‌باغ موجب تنش در این منطقه شده است، از لحاظ حقوق بین‌الملل این منطقه بخشی از جمهوری آذربایجان است، اما تحت کنترل اقوام ارمنی قرار دارد.
سازمان امنیت و همکاری اروپا سالهاست تلاش دارد تا از طریق دیپلماتیک به راه حلی برای این مسئله از طریق گفتگو و تفاهم دست یابد و صلح را در این منطقه برقرار کند اما تاکنون نا کام مانده است.
همچنان درگیری در منطقه فضولی ادامه دارد.

آزادی بخشی از خاک آذربایجان اعلام شد

تعدادی از مناطق آذربایجان از اشغال آزاد شد - رسمی ارتش آذربایجان تعدادی از مناطق را آزاد کرده است. این بیانیه از سوی سخنگوی وزارت دفاع ، سرهنگ دوم انار عیوضوف اعلام شد.

تعدادی از ارتفاعات و روستاهای استراتژیک اشغال شده آزاد شد. بر اساس اطلاعات موجود ، روستاهای گاراخانبیلی ، گروند ، هورادیز ، یوخاری عبدالرحمانلی ، بویوک مرجانلی و نوزگار منطقه فوزولی از اشغال آزاد شدند. پستهای دشمن در جهت منطقه آغدره و در ارتفاعات رشته مروداغی منهدم و تعدادی از ارتفاعات حاکم تحت کنترل درآمده است

تصویری از اصابت یک خمپاره نیروهای ارمنی به زمین های زراعی روستای خلف بیگلو در منطقه خدافرین منتشر شده، البته خوشبختانه این خمپاره عمل نکرده است.
ارسال نظر