آخرین اخبارکد مطلب: 27365
تاریخ انتشار : پ, 1397/06/01 - 23:24
به مناسبت روز پزشک بر آن شدیم تا با یک پزشک جوان شهر مرزی اصلاندوز مغان گفتگوی صمیمانه ای داشته باشیم که در ادامه می آید.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،روز اول شهريورماه،به پاس بزرگداشت ابوعلی سينا ستاره پرفروغ عرصه طب در ايران ، روز پزشک ناميده شده است.روز پزشك فرصت مغتنمی است تا سیاستگذاران و مدیران عرصه آموزش پزشكی و بهداشت و درمان كشور با همفكری، همراهی و مساعدت همه مجامع و نیروهای دلسوز جامعه پزشكی سیاست ها و راهكارهای ترویج و اشاعه ارزش های معنوی و اخلاق پزشكی و ارتقاء جایگاه و منزلت شاغلین حرفه های پزشكی را مورد بازخوانی و توجه قرار داده و وظیفه خود را در جهت حل و رفع معضلات و مشكلات جامعه پزشكی كشور،به ویژه پزشكان جوان اداء کنند.

اگر به عنوان یه شغل به پزشکی نگاه کنیم حرفه ای است که همیشه مورد نیاز جامعه است.پزشک انسان مقدسی است که با تکیه بر دانش و تجربه خود سعی در نجات جان بشریت دارد و در این کار همه گروه ها و نژادها و فرقه ها برایش یکسان است و تنها چیزی که برایش اهمیت دارد نجات جان انسان های بیمار است.

دکتر "لیلا لطفی" یکی از بانوان هنرمند و خوش ذوق ایرانی است که با دستانش نقاشی های زیبا خلق می کند و در رشته هنری نقاشی فعالیت می کند و توانسته با استفاده از ذوق هنری خود آثاری فاخر و چشم نواز خلق کند.

وی از آن دست پزشکان موفقی است که در جایگاه طبابت بعنوان یک پزشک عمومی مرکز بهداشت و درمان شهید چمران اصلاندوز در خدمت به مردم این خطه مرزی کشور تلاش وافری دارد.

هرساله بمناسبت روز پزشک با پزشکان موفق منطقه گفت و گویی صمیمانه ای داشتیم که امسال نیز توفیق حاصل شد با پزشک هنرمند و جوان شهرمان گفتگویی انجام بدهیم که در ادامه می آید.

لطفا خودتان را برای مخاطبین ارس تبار معرفی بفرمایید؟
لیلا لطفی هستم متولد اردبیل و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و در حال حاضر در حال گذراندن دوران طرح خود به عنوان پزشک خانواده در مرکز بهداشتی و درمانی شبانه روزی اصلاندوز هستم.

دلیل شما برای انتخاب رشته پزشکی چه بود؟(همراه با رتبه قبولی در کنکور) درکدام دانشگاه دوران تحصیلات عالی پزشکی را سپری کردید؟
سال ۸۸ و با رتبه ١٩٤در آزمون کنکور سراسری در رشته دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران موفق به قبولی شدم و میل به موفقیت و کسب بهترین نتیجه ممکن انگیزه من برای پیمودن مسیر تحصیل بوده و خواهد بود و صد البته تشویق ، همراهی و حمایت خانواده نیز در این امر بسیار تاثیر گذار بوده و خواهد بود.

خاطره ای از دوران دانشجویی بگید؟
در خصوص خاطره؛هر روز و هر لحظه تحصیل و کار در رشته پزشکی خاطره است.
تلخ و شیرین
ولی امید و آرزو دارم که خدا کمک کند که خاطرات شیرین ما خیلی خیلی بیشتر از خاطرات تلخ ما باشد.
اجازه بدید در فرصتی دیگر خاطره ای تعریف کنم.

 به نظر شما وظیفه ذاتی یک پزشک چیست؟
همراه و هم قدم شدن با مددجو و جامعه برای کسب حداکثری سلامت است هم در حوزه جسم و هم در حوزه روان.
این مهم گاهی با یک هم صحبتی دوستانه و مهربانانه و گاهی یک جراحی بزرگ و گاهی یک پروژه بزرگ بهداشتی حاصل میشود.
به نظر من مردم و جامعه اگر این حس همراهی جامعه پزشکی را در کنار خود احساس کند ما موفق خواهیم شد.

خانم دکتر از اخلاق پزشکی بفرمایید؟
تصور دنیای طبابت بدون اخلاق غیرممکن و بسیار سخت است.
پزشک محرم اسرار مردم و جامعه است.
اخلاق در جلب اعتماد مددجویان نقش موثری دارد و بدون وجود اعتماد مابین پزشک و بیمار امکان کسب نتیجه در امر طبابت سخت و پرهزینه است.
بنابراین اخلاق جزلاینفک پزشکی است.
اما مساله ای دو طرفه است یعنی همان طور که مردم و جامعه از جامعه پزشکی و نظام سلامت انتظار دارد اخلاق را مدنظر قرار دهد مردم نیز لازم است در برخورد با نظام سلامت و کادر درمان ضرورتهای اخلاقی و مهارتهای اجتماعی را رعایت کنند تا مطلوب حاصل شود.

چه بیماریهای بیشتر در اصلاندوز شایع تر هست؟
در خصوص مشکلات بهداشتی و درمانی و بیماری های شایع در منطقه بهتر است با مدیران محترم  بهداشت و درمان منطقه صحبت شود تا مطالب کارشناسی شده تری بیان شود اما تجربه شخصی اینجانب حوادث ترافیکی و سنگ کلیه و مشکلات روحی و روانی بوده است.

توصيه شما به دانش آموزان وداوطلبان کنکور که میخواهند به این رشته وارد بشوند؟
توصیه اینجانب به همه کسانی که می خواهند در این رشته مشعول تحصیل و فعالیت شوند با تجربه اندکی که در این رشته و زمینه دارم این است که در اولویت اول با علاقه و رضایت وارد این حرفه شوند چون تحصیل و فعالیت در این رشته سختی ها و مشکلات زیادی دارد که گاهی از تحمل ادم فراتر می روند و در اولویت بعدی مطالعه، تمرین، مردم مداری، صبر و حوصله است.

نقش خانواده در مسير تحصيلی و زندگی شما؟
بدون حمایت،مساعدت و همراهی خانواده و دوستان که امکان فعالیت در این رشته غیرممکن است و جا دارد در اینجا از خانواده خود صمیمانه تقدیر و تشکر داشته باشم و از اساتید و تمام  کسانی که مرا اکنون یاری نموده و برایم زحمت کشیده اند برای همه آنها و تمام مردم کشور آرزوی سلامتی و موفقیت و عاقبت به خیری دارم.

لطفا در مورد سوابق علمی و فعاليت‌هاي پژوهشی خودتان بفرماييد.
در دوران دانشجویی فعالیت های مختصری در این زمینه داشته ام ولی در شرایط فعلی فشار کاری و محرومیت منطقه و کمبود امکانات در اصلاندوز امکان پرداختن به فعالیت چشم گیر آموزشی و پژوهشی را از آدم سلب می کند.
بعد از پایان طرح برنامه های در این زمینه دارم که انشاالله لطف خدا هم شامل حال شود.

به غیر از پزشکی در چه زمینه ای مهارت و یا آموزش دیده اید؟
به جز تحصیل در زمینه پزشکی بصورت حرفه ای در زمینه نقاشی دوره دیده ام و فعالیت دارم.
البته از عکاسی هم لذت می برم ولی نیازمند اموزش هستم.

کلا از بیماران خود راضی هستید؟
در خصوص رضایت مندی لازم است که باید بگویم ما در خدمت بهداشت و درمان مردم و جامعه هستیم و آنها باید از ما رصایت داشته باسند و در راس همه امور انشاالله رضایت حضرت حق حاصل شود.

در پایان اگر سخنی دارید برای مخاطبین ارس تبار بفرمایید.
به عنوان سخن پایانی لازم است از تمام کسانی که نسبت به بنده لطف داشته اند و کمک کرده اند تشکر و قدردانی دارم.
از شما و همکاران شما در کانال ارس تبار نهایت تشکر و سپاس را دارم.
روز پزشک را به همه همکاران خود تبریک عرض می کنم.

البته لازم است از مسئولین محترم تقاصا کنم در خصوص ارتقای امکانات بهداشتی و درمانی متطقه و آموزش همگانی بهداشت و درمان و پیشگیری از حوادث تلاش بیشتری از خود داشته باشند.
از فعالین فرهنگی و رسانه های منطقه خواهش کنم در خصوص فرهنگ سازی و اطلاع رسانی فعالیت خود را دوچندان کنند.
و از عموم مردم خواهش کنم که با همکاران بهداشت و درمان در هر شرایطی همکاری کنند و مطمئن باشند که ما نهایت تلاش خود را در جهت رصایت و سلامت آنها بکار می گيريم.

انتهای پیام/

مصاحبه از سجاد میرزایی

نمونه هایی از نقاشی دکتر لطفی را در ادامه ببینید...

 

 

 

دیدگاه‌ها

خانم دکترلطفی یکی ازخوش اخلاق ترین وباسوادترین پزشک منطقه و سطح علمی ایشان مورد تحسین منطقه مامیباشد و بنده هم به نوبه خودم ازسرکارخانم دکترلطفی از زحمات ایشان تقدیروتشکرمنمایم وروزپزشک رابه خانم دکترلطفی و همکاران وی تبریک و تهنیت عرض مکینم
ارسال نظر