آخرین اخبارپربازدیدترین اخبار


کد مطلب: 26704
تاریخ انتشار: ي, 1396/10/17 - 08:38
شهردار تبریز با بیان این‌که باید روش‌های ساخت و ساز را تغییر و تکنولوژی‌ها را بروز کنیم، گفت: زلزله ۷٫۵ ریشتری، حدود ۴۴۰ هزار کشته در تبریز خواهد داشت.

به گزارش ارس تبار به نقل از فارس و به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، ایرج شهین‌‌باهر در سمینار تخصصی «بررسی و ارزیابی رفتار لرزه‌ای اجزای سازه‌ای و غیرسازه‌ای ساختمان» اظهار داشت: نماهای سنگی و سنگین برخی ساختمان‌ها با وقوع زلزله ۷ ریشتری تخریب شده و موجب خسارات مضاعف خواند شد، از این رو ضرورت دارد معماران در این حوزه تغییراتی را انجام دهد.

وی با اشاره به این‌که  بعضی مهندسان برخی از مقررات ابلاغ شده را در قوانین نظام مهندسی رعایت نمی‌کنند، افزود: اگر مهندسان آیین‌نامه‌ها را رعایت و تمام ساخت ساز و طراحی‌ها و اجراها بر اساس مقررات آیین‌نامه باشد، بعد از وقوع زلزله ۷ ریشتری، با تلفات کم‌تری مواجه می‌شویم.

شهین‌باهر با بیان این‌که باید برای جلوگیری از آوار ریزی ساختمان‌ها در زلزله‌ها از جداگرهای لرزه‌ای استفاده کنیم، گفت: بنده به عنوان مهندس سازه‌ای عمق فاجعه را درک کرده‌ام و معتقدم که جان شهروندانم در خطر است، بر همین اساس همواره برای افزایش فضاهای باز در شهر تلاش خواهم کرد تا در زمان زلزله و بحران، عملیات امدادرسانی و اسکان موقت به موقع انجام گیرد.

وی با تاکید بر این‌که باید در محلات تبریز فضاهای باز را گسترش داد، افزود: فضاهای باز را باید در کنار محل زندگی مردم ایجاد کنیم چرا که ایجاد شهرک امن بالای کوه اقدامی صحیح نیست.

شهردار تبریز از ایجاد مکان‌های امن در مناطق حاشیه‌نشین خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت ساخت و ساز مناطق حاشیه‌نشین، این مناطق در حین وقوع زلزله خسارات زیادی می‌بینند که باید در این مناطق، فضای کافی برای خدمت و امدادرسانی فراهم شود و گرنه در همان ساعات اولیه بخش اعظمی از جمعیت به دلیل عدم امدادرسانی به موقع در ساعات بعدی جان خود را از دست می‌دهند.

وی ادامه داد: احداث زمین‌های فوتبال و پارک‌های محله‌ای، از تمهیداتی است که علاوه بر کارکرد تفریحی و اجتماعی، در برنامه‌های امداد، نجات و اسکان نیز مناطق حاشیه نشین احداث می‌شود.

شهین‌باهر با بیان این‌که مهندسان نباید تخصص خود را به هیچ قیمتی بفروشند، چرا که نتایج آن عامل کشتار جمعی از هموطنانمان خواهد شد، اظهار کرد: بحث‌های فنی ساخت و ساز بر عهده مهندسان است که این قشر باید جهت تامین سلامت و ایمنی جان هزاران نفر به این مسائل دقت و توجه ویژه ای داشته باشند.

وی با بیان این‌که برگزاری چنین سمینارهایی در آسیب شناسی ساخت و ساز در شهرها ضروری است، متذکر شد: امروزه برخی از گسل‌ها فعال شده و با توجه به زلزله خیز بودن تبریز و گسل‌های خطرناک آن باید بپذیریم که زلزله بیخ گوش تبریز قرار دارد و به احتمال قوی این گسل‌ها روزی فعال خواهند شد، بر همین اساس باید برای ساخت‌و‌سازهای استاندارد، مقاوم و ایمن اهتمام جدی ورزیم.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر