آخرین اخبارکد مطلب: 26919
تاریخ انتشار: پ, 1396/11/26 - 21:57
رئیس محیط زیست شهرستان پارس‌آباد گفت: بیش از ۳۰ هزار پرنده مهاجر در ۳ تالاب‌ بزرگ شهرستان پارس‌آباد زمستان گذرانی می‌کنند.

به گزارش ارس تبار،هاشم میرزانژاد ظهر امروز اظهار کرد: بیش از ۳۰ هزار پرنده مهاجر که شامل بیش از ۱۰۰ گونه مختلف می‌شود در ۳ تالاب‌ بزرگ شهرستان پارس‌آباد زمستان گذرانی می‌کنند.

وی گفت: شهرستان پارس‌آباد دارای سه تالاب بزرگ بنام‌های تالاب سدمیل مغان، دریاچه  شهرک و تالاب تپراق کندی و همچنین چندین تالاب کوچک حائز اهمیت در حاشیه ارس و دره یورد می‌باشد که بدلیل موقعیت خاص و قرار گرفتن در حاشیه ارس و اغلب دست ساز بوده و در طول سال همیشه پر آب است.

رئیس محیط زیست شهرستان پارس‌آباد با تاکید بر اینکه بحران کم آبی و خشک شدن این تالاب‌ها را تهدید نمی‌کند و حیات وحش موجود در آنجا به مخاطره نمی افتد تصریح کرد: این تالاب‌ها از غنای گونه‌‌ای جانوری و گیاهی متنوعی برخوردار است و در فصل مهاجرت پرندگان در تمامی این تالابها پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی را می‌توان مشاهده کرد. 

میرزانژاد بیان کرد: از سه تالاب ذکر شده تالاب سدمیل مغان با مطالعاتی که انجام شده در حال ثبت در کنوانسیون بین المللی رامسر می‌باشد که اگر این اتفاق بیفتد امتیاز بسیار بزرگ و مهمی برای استان و شهرستان پارس‌آباد از جهات مختلف خواهد بود. 

وی به برنامه‌های محیط زیست در روز جهانی تالاب که  با همکاری سایر دستگاهها در کنار تالاب سدمیل مغان برگزار شده بود اشاره کرد و افزود: تشکیل کلاسهای آموزشی تالاب در مقاطع متوسطه، تشکیل زنجیره انسانی طویل جهت حفاظت از تالاب  توسط دانش‌آموزان و عموم مردم، برگزاری همایش پرنده نگری در حاشیه تالاب سدمیل و شناسایی و معرفی پرندگان و توزیع کتابچه شناسنامه تالابهای استان به شرکت کنندگان در همایش از جمله این برنامه‌ها بود.

رئیس محیط زیست شهرستان پارس‌آباد بیان کرد: شهرستان پارس‌آباد دارای ۸۰ کیلومتر منطقه شکار ممنوع مرزی با عرض هفت کیلومتر می‌باشد که جزء مناطق چهارگانه محسوب نمی‌گردند و در حال حاضر ده محیط‌بان به همراه چهار نفر کارشناس و یک نفر محیط‌بان نگهبان در شهرستان پارس‌آباد در حال خدمت و محافظت از عرصه‌های محیط زیست طبیعی و زیستگاههای حیات وحش هستند.

میرزانژاد ادامه داد: بسیاری از پرندگان مهاجر از جمله غاز پیشانی سفید کوچک، انواع قوها، اردک سرسفید و پلیکان در لیست قرمز IUCN قرار دارند و به شدت مورد حفاظت قرار می‌گیرند که اکثر آنها در تالاب‌های شهرستان زمستان گذرانی می‌کنند و چند گونه خاص از جمله گونه فلامینگو نیز در طول مسیر مهاجرت پس از چند روز استراحت به مهاجرت خود به سایر نقاط ادامه می‌دهند.

وی گفت: ۳۵ هزار هکتار منطقه حفاظت شده در شهرستان پارس‌آباد و بیله‌سوار به ثبت رسیده که با نام منطقه حفاظت شده مغان شناخته می‌شود و جزء مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد و دقیقا ۵۰ درصد آن در محدوده شهرستان پارس‌آباد و ۵۰ درصد دیگر در محدوده شهرستان بیله‌سوار قرار دارد که یک منطقه یکپارچه است.

رئیس محیط زیست شهرستان پارس‌آباد اضافه کرد: خوشبختانه جمعیت آهوان تکثیر شده در سایت احیا دشت مغان در حال حاضر به بیش از ۴۰ راس رسیده است و همگی از سلامت کامل برخوردار هستند و برنامه‌های تکثیر و حفاظت از این گونه نیز طبق برنامه‌ریزی در حال انجام است.

منبع:فارس

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها

با عرض سلام خسته نباشید از زحمات شبانه روزی و حفاظت از محیط زیست منطقه خدا قوت میگم از این همه ایثار
ارسال نظر