آخرین اخبارکد مطلب: 26921
تاریخ انتشار: ج, 1396/11/27 - 20:35
صنعت ورنی بافی در اصلاندوز جانی دوباره گرفته و علاوه بر احیای فرهنگ عشایری باعث ایجاد یک صنعت پایدار در منطقه شده است.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،‌‌بر اساس بررسی های انجام شده توليد ورنی ظرف يک صد سال اخير در دشت‌ مغان مرسوم‌ شده و به روايت‌ افراد مطلع، محل اصلی توليد آن منطقه قره باغ آذربايجان بوده‌‌ که بر اثر روابط‌ و علقه‌هاي فرهنگي عشيره‌ای و ترددهايی که‌ در کناره‌ رودخانه‌ ارس‌ انجام ‌پذيرفته به تدريج‌ در منطقه ارسباران و سپس در بين ايلات و عشاير دشت‌ مغان ‌رايج‌ شده است‌.‌
ورنی گليمی تك روست (نوعی گليم ريز بافت، فرش نما است )كه از نظر بافت در حد وسط گليم و قالی( داراي بافت و طرح خاصی) قرار مي‌گيرد. هنر ورني بافی، بومی آذربايجان بوده، هنوز دارای رونق و خواستار فراوان است. ورنی عمدتا درقشلاق عشاير كوچ رو كه حجم كاری كم‌تر است توسط زنان و دختران بافته می شود. به همين سبب نقوش و رنگ آميزی ورنی ها كاملا متاثر از فرهنگ، باور و روحيات عشايری است.

با حمایت های دولت صنعت ورنی بافی در اصلاندوز مغان بعنوان خاستگاه اصلی این دست بافته زیبا در استان که در بحران فراموشی سپری می شد جانی دوباره گرفته و احیا شده است.

مرکز آموزش صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل در اصلاندوز در راستای تولید فرش و ورنی با حمایت دولت و مسئولان منطقه حدود یکسال است که فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

طرحهای اصیل،مواد اولیه طبیعی و قیمت مناسب عواملی هستند که ورنی را بعنوان صنعت قابل قبول در عرصه جهانی معرفی شده است.

نخ ورنی از ابریشم،حاشیه اش زنجیره ای و نقشه های ذهنی که بصورت ذهنی بافته می شود بعنوان صنعت کوچک و زود بازده می تواند در چرخه اقتصادی کشور نقش مهم و بسزایی داشته باشد.

سید عباس مینایی بخشدار اصلاندوز در حاشیه بازدید از این کارگاه تولیدی گفت:توانستیم نسبت به برنامه احیای صنایع دستی ورنی بافی در اصلاندوز که حاستگاه اصلی این هنر است اقدام کنیم که حاصل کار این عزیزان در بازارهای ایران هم اکنون عرضه می شود.

وی افزود:گام مهمی در راستای احیای صنعت ورنی بافی و اشتغال زایی اقتصاد مقاومتی در این بخش عملیاتی می شود که در طول این مدت حدود 500 نفر بکارگیری شده اند و برای 110 نفر نیز تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفته شده و در حال عملیاتی شدن است.

به گزارش ارس تبار،تولید و توسعه صنایع دستی و ورنی بافی علاوه بر احیای فرهنگ عشایری باعث ایجاد یک صنعت پایدار در منطقه می شود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر