آخرین اخبارپربازدیدترین اخبار


کد مطلب: 27463
تاریخ انتشار: ي, 1397/07/15 - 18:51
گزارش فارس از متن و حاشيه «خانه ملت»
از چاله برجام تا چاه «CFT»
وكلاي ملت در نشست علني امروز پارلمان، لايحه الحاق جمهوري ايران به كنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم (CFT) را به تصويب رساندند.

به گزارش ارس تبار به نقل از خبرگزاری فارس،‌ نمایندگان امروز در یک نشست غیرعلنی و غیررسمی صبح امروز از ساعت 6 و 30 دقیقه تا ساعت 8 لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را بررسی و به بیان دیدگاه‌های خود در این باره پرداختند.

پس از یک ساعت و نیم جلسه غیررسمی

نشست علنی مجلس برای بررسی CFT آغاز شد

نشست علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با حضور سرپرست وزارت اقتصاد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود علوی وزیر اطلاعات و عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی آغاز شد. 

*نمایندگان مجلس با رأی‌گیری علنی برای CFT مخالفت کردند

در ابتدای جلسه برای علنی و یا غیرعلنی برگزار شدن رأی‌گیری برای CFT رای گیری برگزار شد که نمایندگان نهایتا با 117 رأی مخالف، 111 رأی موافق و 17 رأی ممتنع از مجموع 264 نمایندگان حاضر در جلسه با رای‌گیری به صورت علنی برای بررسی CFT مخالفت کردند. 

*دهقان: در شرایط جنگی نباید اطلاعات خود را دراختیار دشمن قرار دهیم/ تاکنون ۴۰ الزام FATF را اجرا کردیم

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه، چناران و شاندیز در مجلس در مخالفت با تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) اظهار داشت: صحبت من با موافقین CFT است، از آنها می‌پرسیم در شرایط جنگی ما باید اطلاعات خود را دراختیار دشمن قرار دهیم؟ 

وی افزود: عده‌ای می‌گویند بحث حزب‌الله در این میان مطرح ا ست اما باید به آنها بگوییم تا جمهوری اسلامی نباشد حزب‌اللهی هم نخواهد بود و هدف دشمن هدف قرار دادن جمهوری اسلامی است. 

دهقان ادامه داد:‌ هدف دشمن این است که جمهوری اسلامی را در تنگنای اقتصادی قرار دهد و یکی از این همین راه‌ها تصویب CFT است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که ما ملزم به اجرای FATF شدیم، دلار از ۳ هزار و ۵۰۰ به  19هزار تومان افزایش یافت.

*اعتراض دهقان به اظهارات نماینده تهران/ لاریجانی: آقای نعمتی! اسم نبرید

این جلسه با سخنان موافقان و مخالفان سی‌اف‌تی آغاز شد که ضمن آن، حواشی هم به همراه داشت. 

بهروز نعمتی که به عنوان موافق تصویب CFT در صحن علنی مجلس در حال سخنرانی بود، خطاب به دهقان اظهار داشت: آقای دهقان! اشارات خلاف واقعی را گفتید که هیچ توجیهی برای آنها وجود ندارد، 

وی افزود: آقای دهقان! شما در همان حوزه انتخابی‌تان هم در گردش‌های مالی‌تان دچار مشکل شده‌اید، حال حرف از عدم ایجاد مشکل و گردش‌های کلان بانکی حرف می‌زنید.

در همین حال محمد دهقان در حالی که نسبت به اظهارات نعمتی اعتراض داشت، در پایین جایگاه هیأت رئیسه حضور یافت و خطاب به نعمتی گفت که نباید یک طرفه صحبت کنیم، دهقان همچنین نیز با اعتراض‌هایی خطاب به لاریجانی گفت که باید به من هم فرصت بدهید که از خود دفاع کنم.

در همین حال لاریجانی خطاب به بهروز نعمتی گفت: لازم نیست اسم ببرید، نباید در پشت تریبون از کسی نام ببرید. 

*نقوی حسینی: رئیس‌جمهور تعهد بدهد با عضویت در CFT مشکلات پولی حل می‌شود همه به آن رای می‌دهیم

پس از آن سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مخالفت با این تصویب این لایحه اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی امروز در آستانه تصمیم مهمی است، تصمیمی است که مربوط به منافع ملی کشور و سرنوشت جمهوری اسلامی است و به آینده این کشور مربوط می‌شود. 

وی با بیان اینکه مجلس باید امروز تصمیم مهمی بگیرد خاطرنشان کرد: همه این بحث‌های روزها و ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که امروز بحث مهمی مطرح است و باید تصمیم مهمی گرفته شود و بحث عضویت در کنوانسیونی است که مقام معظم رهبری مختصات آن را فرموده‌اند. 

*نعمتی: منافع کشور ایجاب می‌کند بهانه به دست دشمن ندهیم

البته بهروز نعمتی نماینده مردم تهران به عنوان موافق تصویب این لایحه اظهار داشت: منافع ملی کشور ایجاب می‌کند که بهانه را به دست دشمن ندهیم.

وی افزود: امروز نباید با بهانه دادن به دشمن برای کشور خطر ایجاد کنیم، در واقع عدم عضویت ما در CFT یک بهانه جدی برای دشمن است، نباید به دست آمریکا که دشمن ما است بهانه بدهیم. 

*دست‌نوشته‌های مجلس: «با تصویب CFT سفره‌ مردم را کوچک نکنید»

در این میان بررسی CFT جمعی از نمایندگان با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی نسبت به تصویب این لایحه اعتراض کردند.

از میان دست‌نوشته‌ها جملاتی همچون «من اطلاعات اقتصادی کشور را در جنگ اقتصادی لو نمی‌دهم»، «نه به شفافیت برای دشمن»، «با تصویب CFT سفره مردم را کوچک نکنید»، «تاریخ شاهد باش من به کنوانسیون‌های استعماری رأی نمی‌دهم» و «تصویب FATF مساوی خودتحریمی» به چشم می‌خورد.

*فیضی: فکر نکنید ما در مقام انتخاب هستیم/ مجلس را متهم به دروغگویی نکنید

در ادامه هم، محمد فیضی نماینده مردم اردبیل در موافقت با لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم CFT، با اشاره به نقل قول‌های صورت گرفته از رهبر انقلاب در خصوص این قبیل کنوانسیون‌ها اظهار داشت: هیچ کس سخنگوی رهبر انقلاب نیست. چرا نمایندگان را متهم به دروغگویی می کنید؟ چرا موافقین این لایحه را در صف یزیدیان و مخالفان آن را در صف حسینیان قرار می دهید؟

وی افزود: پیام رهبر انقلاب که از سوی آقای حجازی به صورت کتبی به آقای لاریجانی داده شده است در جلسه غیرعلنی قرائت شد و اعلام شد که نظر آقا در مورد کنوانسیون های بین المللی ناظر به همه کنوانسیون ها بوده و کنوانسیون خاصی مد نظر ایشان نبوده و باید به صورت منطقی و مستدل این لایحه بررسی شود.

«اگر FATF  اجرایی و عملیاتی نشود خودمان با دست خودمان کانال های  بانکی را مسدود می کنیم. برخی دوستان می گویند باید در مجلس قانونی برای مبارزه با پولشویی وضع کنیم اما ما معتقدیم FATF قبول رویه های حداقلی برای مبارزه با پولشویی در صحنه بین المللی است. این استانداردها دولتی  نیست. مربوط به بنگاه های اقتصادی است، بنگاه های اقتصادی می توانند به صورت مستقل این استانداردها را رعایت کنند.»

*متن نامه دفتر رهبر انقلاب به رئیس مجلس درباره بررسی کنوانسیون‌ها

پس از آن، سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با ارائه اخطار اصل ۱۱۰ قانون اساسی اظهار داشت: هر سال نمایندگان با رهبر انقلاب ملاقات می کنند، در این ملاقات ها رهبری توصیه هایی را به نمایندگان دارند که هیئت رئیسه موظف به اجرای آن است.

وی افزود: رهبری امسال صریحاً مطالبه ای داشتند که کنوانسیون هایی که توسط دشمنان پخت و پز می شوند، نباید تصویب شود. مجلس باید به صورت مستقل در این خصوص قانونگذاری کند.

«همه ما حدس می زدیم منظور ایشان همین کنوانسیون ها است. انتظار داشتیم هیئت رئیسه در این زمینه سازوکاری را تهیه کند. چون لایحه CFT مهم بود باید جلسه می  گذاشتیم و بررسی می‌شد که امکان ارائه لایحه مستقل در این خصوص وجود دارد یا خیر.»

*اعتراض اعضای کمیسیون امنیت ملی نسبت به گزارش سخنگوی کمیسیون

جلسه بررسی CFT البته به همینجا ختم نشد و حواشی دیگری را هم در بر داشت.

علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حالی که گزارش کمیسیون امنیت را درباره بررسی CFT قرائت می‌کرد مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاسیت خارجی مجلس با اعتراض و فریاد خطاب به خوشرودی عنوان کرد این سخنانی که ارائه می‌کنید گزارش کمیسیون است یا موافقت با CFT است؟ 

 

نجفی در حالی که سخنرانی خود را ادامه می داد اعتنایی به اعتراض کریمی قدوسی کرد در همین حال کریمی قدوسی اعتراض خود را ادامه داد و در همین حال سید حسین نقوی حسینی و سید جواد کریمی قدوسی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم دهان به اعتراض گشودند و خطاب به نجفی خوشرودی گفتند حرف آقای ذوالنور درست است اینها همه در موافقت با CFT است در حالی که این سخنان اصلا در کمیسیون مطرح نشده است. 

در همین حال ذوالنور فریاد زد که دروغ است این موارد که از زبان نجفی خوشرودی بیان می‌شود در کمیسیون امنیت مطرح نشده است. 

*تصویب CFT دفع ضرر قطعی است

سپس، علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توضیح گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخصوص لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم گفت: این لایحه برای بررسی مجدد از صحن علنی به کمیسیون ارجاع شد و طی دو نوبت در تاریخ 29 مرداد و سوم مهرماه در دستور کار کمیسیون قرار گرفت و پس از طرح موضوع با تذکر آیین نامه ای اعضا با این مضمون که لایحه مذبور در خردادماه در کمیسیون مصوب شده است و از لحاظ آیین نامه ای امکان بررسی مجدد نیست مواجه شد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اعضا بر مصوبه خود که در 9 خردادماه به مجلس ارسال شده بود، تاکید داشتند. امروز نیز از ساعت 6 تا 8 صبح جلسه ای با همکاران خود برگزار و نظرات اعلام شد. در حقیقت به جز معدود کشورهایی همه به این کنوانسیون الحاق شده اند.

وی افزود: مباحث مختلف درخصوص لایحه CFT در کمیسیون مطرح و ابعاد این لایحه مورد بررسی قرار گرفت. از لحاظ حقوق بین الملل سیاسی، شرایط بین المللی و اقتصاد سیاسی داخلی این لایحه مورد بررسی و توجه قرار گرفته است. همچنین تاثیر الحاق و عدم الحاق نیز بررسی و در جلسه غیرعلنی هم به آن اشاره شده است.

*نمایندگان «CFT» را تصویب کردند/ مجلس تجربه برجام را تکرار کرد

 نمایندگان مجلس به کلیات و جزئیات لایحه CFT رای مثبت دادند. وکلای ملت پس از بحث و تبادل نظر با 143 رای موافق، 120 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموعه 271 نماینده حاضر در جلسه به این لایحه رای مثبت دادند.

گزارش خبرنگار فارس حاکی است در ابتدای جلسه امروز، رأی‌گیری برای علنی و یا غیرعلنی برگزار شدن رأی‌گیری برای CFT انجام شد که نمایندگان نهایتا با 117 رأی مخالف، 111 رأی موافق و 17 رأی ممتنع از مجموع 264 نمایندگان حاضر در جلسه با رای‌گیری به صورت علنی برای بررسی CFT مخالفت کردند.

*یک حاشیه از بررسی CFT در مجلس/ اعتراض شدید به تصویب CFT

این گزارش حاکیست لحظاتی قبل از برگزاری رأی‌گیری برای تصویب یا عدم تصویب CFT جمعی از نمایندگان مجلس و مخالفان لایحه CFT با در دست داشتن دست نوشته‌هایی در جایگاه تریبون مجلی قرار گرفتند و نسبت به این لایحه اعتراض کردند.

در این میان سید محمد جواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در حالیکه متن لایحه CFT را در دست داشت در جایگاه تریبون مجلس و مقابل لاریجانی قرار گرفت و در حالیکه با فریاد نسبت به CFT اعتراض می‌کرد لایحه را در همان جایگاه هیأت رئیسه پاره کرد و به زمین انداخت و با اعتراض به سمت صندلی خود حرکت کرد.

در همین حال جمعی از نمایندگان با احسنت گفتن اعتراض خود را مجدد نسبت به تصویب لایحه CFT اعلام کردند.

*پژمانفر: مردم را نباید تهدید کرد/ لاریجانی: تهدید پیامک‌های ارسالی به نمایندگان است

در بخش دیگری از صحن مجلس نیز، نصرالله پژمانفر در تذکری با استناد به ماده 18، 22 و 196 آیین‌نامه داخلی مجلس خطاب به لاریجانی گفت: بر اساس ماده 22 اداره مناسب جلسات صحن بر عهده رئیس مجلس است و باید به نحو صحیح اداره شود. شما در بین صحبت‌های نقوی حسینی وارد شدید و صحبت‌های وی را قطع کردید و خلاف آیین‌نامه عمل کردید.

وی با انتقاد از اینکه چرا مردم را نامحرم تلقی می‌کنید، افزود: امروز شما جلسه غیرعلنی تشکیل دادید؛ در جلسات غیرعلنی خیلی از مسائل مطرح می‌شود و حق مردم است که در جریان امور و تصمیمات مجلس قرار گیرند.

«مردم امروز نگران هستند و جلوی مجلس تجمع کردند، باید تریبون باز باشد و رادیو و تلویزیون به صورت علنی جلسات را پوشش دهند، اینکه شما می‌خواهید مردم را بترسانید درست نیست نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شویم، در موضوع برجام گفتند همه مشکلات مردم مانند اشتغال و آب حل می‌شود، مردم در حال حاضر نگران هستند، آیا با FATF مشکلات اقتصادی مردم حل می‌شود، چرا مسئولان شفاف صحبت نمی‌کنند.»

*حاجی دلیگانی: طیب نیا ۴۱ تعهد به FATF داده/ لاریجانی: تعهدنامه‌ها تا زمان تصویب مجلس قابلیت اجرایی ندارد

پس از آن نیز، حسینعلی حاجی دلیگانی در اخطاری در خصوص خروج لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دستورکار مجلس، گفت: لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخلاف رویه و قانون رأی گیری و از دستورکار مجلس خارج شد در حالیکه این لایحه یکی از الحاقات به کنوانسیون ها است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در جلسه سی ام تیر روی این موضوع تاکید کردند که قانون داخلی تصویب کرده و به کنوانسیون ها توجه نکنیم اما روز چهارشنبه گذشته قانون داخلی کنار گذاشته شده و کنوانسیون در اولویت قرار گرفت.

وی در اخطار اصول 125، 77، 152 و 153 قانون اساسی، ادامه داد: باید پاسخ داده شود که تعهدنامه ای که آقای طیب نیا در 25 خرداد سال 95 داده آیا یک تعهدنامه است یا خیر و آیا باید براساس اصل 125 اختلاف از مجلس مجوز می گرفت و سپس این تعهدنامه را امضا می‌کرد یا خیر.

*نامه ۱۳۵ نماینده به لاریجانی برای انتشار رای نمایندگان درباره CFT

در ادامه هم، 135 نماینده مجلس از رئیس مجلس خواسته ایم رای ما درباره لایحه کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم برای درج به رسانه ها ارائه شود.

*تبخیر و رسوب‌گذاری سدها را تهدید می‌کند

بخش دیگری از نشست علنی امروز به سوال دهمرده نماینده مردم زابل از وزیر نیرو اختصاص داشت.

حبیب‌الله دهمرده در جریان طرح سوال خود از وزیر نیرو درباره‌ی اقدام این وزارتخانه در رابطه با تبخیر و رسوب گذاری سدها اظهار داشتک: یکی از ابرچالش‌های امروز به ویژه در استان سیستان و بلوچستان موضوع آب است.

دهمرده ادامه داد: ما شاهد ماجراهای غم انگیز و دلخراشی در این زمینه هستیم. موضوع تبخیر و رسوب گذاری، سدها را تهدید می‌کند و وزارت نیرو اقدام مقتضی انجام نداده است؛ حتی علی رغم برخی از تذکرات با ایجاد سازه‌های غیر علمی در جهت عکس حرکت کرده است.

وی افزود: ۳۰۰میلیون متر مکعب از مخازن سیستان تبخیر و میلیون‌ها لیتر رسوب می‌شود؛ این ده برابر آبی است که از زابل به زاهدان منتقل می‌شود.

*اردکانیان: سالانه ۶۰ درصد بارش را به صورت تبخیر از دست می‌دهیم

در ادامه این سوال، رضا  اردکانیان در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال حبیب الله دهمرده نماینده مردم زابل درباره اقدامات وزارت نیرو در زمینه مقابله با تبخیر و رسوبگذاری سدهای ایران، اظهارداشت: ما سالانه به طور متوسط ۶۰ درصد بارش را به صورت تبخیر از دست می دهیم و تبخیر از سطح مخازن طبیعی در ایران حدود ۶ درصد است.

وی با اشاره به اینکه جهت وزش باد غالب هم نقش موثری در تبخیر از مخازن طبیعی دارد، ادامه داد: دمای بالا و رطوبت پایین منجر به تبخیر قابل ملاحظه ای از مخازن طبیعی شده است.

وزیر نیرو تصریح کرد: روش های مختلفی برای کاهش تبخیر از مخازن طبیعی وجود دارد که ما این روش ها را در مقیاس کوچک آغاز کرده ایم و بهترین شیوه، مدیریت مخازن است که با این روش می توانیم فعالیت های خوبی را در جهت کاهش تبخیر از مخازن طبیعی داشته باشیم.

*دهمرده به طور مشروط از پاسخ وزیر نیرو قانع شد

نهایتا نماینده مردم زابل در حال گریه، گفت: اگر وزیر مرد و مردانه قول دهد که مشکلات عدیده مردم سیستان را حل کند نیازی به رای‌گیری نیست. از شما می‌خواهم برای حل مشکلات مردم مانع‌تراشی کنید.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز قول داد خواسته‌های نماینده مردم زابل در مجلس را عملی کند. 

*متن کامل لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم»

متن کامل لایحه CFTبه شرح زیر است:

ماده واحده - به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می شود کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (مصوب ۱۳۷۸/9/18 برابر با 9 دسامبر ۱۹۹۹ مجمع عمومی سازمان ملل متحد) مشتمل بر یک مقدمه، بیست و هشت ماده و یک پیوست را با اعلام شروط زیر پذیرفته و سند ذی ربط را مطابق مقررات تبصره این ماده نزد امین اسناد تودیع کند. دولت موظف است به محض آگاهی نسبت به اعتراض احتمالی سایر اطراف متعاهد، گزارشی جهت اتخاذ تصمیم مقتضی به مجلس شورای اسلامی تقدیم نماید:

1- دولت جمهوری اسلامی ایران به موجب جزء (الف) بند (۲) ماده (۲) کنوانسیون، اعلام می نماید که مفاد آن دسته از کنوانسیون ها و پروتکل های مندرج در پیوست کنوانسیون که به عضویت آنها در نیامده است را به عنوان بخشی از کنوانسیون تلقی نمی نماید و الزام آور شدن مفاد ماده (۲۳) درخصوص اصلاح فهرست موافقتنامه های منضم به کنوانسیون برای جمهوری اسلامی ایران منوط به رعایت اصول هفتاد و هفتم (۷۷) و یکصد و بیست و پنجم (۱۲۵) قانون اساسی است.

۲- جمهوری اسلامی ایران با نظر به اصول و هنجارهای حقوق بین المال تا حین پذیرش کنوانسیون از جمله کنوانسیون ۱۹۹۹ سازمان کنفرانس اسلامی و قطعنامه های مرتبط ملل متحد از جمله قطعنامه ۲6۲۵ و ۱514، تعریف عمل تروریستی را مشتمل بر مبارزات مشروع مردمی علیه از جمله سلطه استعماری و اشغال خارجی نمی داند و نسبت به اطراف متعاهدی که قلمرو عمل تروریستی را مستند به زیر بند (ب) بند (۱) ماده (۲) کنوانسیون مشتمل بر این مبارزات می دانند، تنها در حدود پیش گفته، متعهد می داند و اعلام میدارد ماده (6) کنوانسیون ارتباطی به این حق ندارد. این مبارزات فارغ از انگیزه آن مجاز و مشروع است و اعمال تروریستی به هر انگیزه ای ممنوع است.

3- موضوع بند (۱) ماده (۲4) کنوانسیون در خصوص جمهوری اسلامی منوط به رعایت اصل یکصد و سی و نهم (۱۳۹) قانون اساسی است و بند (۲) ماده (۷) کنوانسیون و موضوع ماده (۱۷) کنوانسیون در چهارچوب قوانین داخلی اعمال خواهد شد.

4- صلاحیت مقرر در بند (5) ماده (9) کنوانسیون برای کمیته بین المللی صلیب سرخ تنها در چهارچوب اسناد حقوق بشر دوستانه لازم الاجراء برای جمهوری اسلامی ایران، پذیرفته می شود.

۵- مفاد کنوانسیون در موارد تعارض با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران لازم الرعایه نمی باشد.

6- الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون به معنای شناسایی و برقراری ارتباط با رژیم اشغالگر صهیونیستی نیست.

7- دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای بند 4 ماده 11 کنوانسیون تنها صلاحیت کشور محل وقوع جرم را به منظور استرداد مجرمین محرز تلقی می نماید.

تبصره- دولت صرفا پس از خارج شدن جمهوری اسلامی ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی FATF می تواند سند الحاق را نزد امین اسناد تودیع نماید.

*نشست علنی امروز خانه ملت پایان یافت

نشست علنی صبح مجلس شورای اسلامی با اعلام مسعود پزشکیان پایان یافت.

طبق اعلام پزشکیان نشست علنی بعدی پارلمان سه شنبه هفته جاری (17 مهرماه 97) با دستور مشخص برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر