آخرین اخبارکد مطلب: 27829
تاریخ انتشار: ش, 1398/03/11 - 11:28
کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در بیانیه پایانی خود بر مرکزیت مسأله فلسطین و قدس شریف تأکید و تعرض‌های رژیم صهیونیستی به ملت بی‌دفاع فلسطین را محکوم کردند.

به گزارش ارس تبار به نقل از فارس، اجلاس سازمان همکاری اسلامی در مکه بامداد امروز (شنبه) به کار خود پایان داد و بیانیه پایانی صادر شد.

بر اساس گزارش شبکه «اسکای نیوز»، در این بیانیه بر مرکزیت مسأله فلسطین، قدس شریف و حق ملت فلسطین در داشتن دولتی مستقل تأکید شد.

کشورهای شرکت‌کننده تصمیم «غیرقانونی و غیرمسئولانه» شناسایی قدس به عنو ان پایتخت رژیم «اسرائیل» را محکوم کردند و خواستار تحریم و اتخاذ اقدامات مناسب علیه هر کشوری شدند که سفارت‌خانه‌اش را (از تل‌آویو) به قدس منتقل یا دفاتر تجاری در قدس اشغالی افتتاح می‌کند.

در بیانیه پایانی تأکید شد: امنیت و صلح در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) به عنوان یک گزینه راهبردی جز با عقب‌نشینی کامل اسرائیل از اراضی اشغال شده فلسطین مربوط به سال 1967 و در مقدمه آنها قدس شریف محقق نخواهد شد.

مشارکت‌کنندگان تجاوزها و جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه ملت بی‌دفاع فلسطین و محاصره 12 ساله غزه را محکوم و تأکید کردند، این سیاست‌ها، آرامش و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار می‌دهد و فرصت‌ها برای رسیدن به راه‌حل مسالمت‌آمیز بر اساس راهکار دو دولتی را از بین می‌برد.

در ادامه این بیانیه آمده است: انتقال سفارت‌خانه‌های آمریکا و گواتمالا به شهر قدس شریف و شناسایی غیرقانونی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، تجاوز آشکار به حقوق قانونی، تاریخی و طبیعی ملت فلسطین و هدف قرار دادن چشم‌اندازهای آن برای دستیابی به آزادی و استقلال است.

سازمان همکاری اسلامی از کشورهای عضو که اقدام به برقراری روابط با رژیم صهیونیستی کرده‌اند، خواست تمام انواع عادی‌سازی روابط با این رژیم تا متوقف کند تا تل‌آویو به قطعنامه‌های ویژه مسأله فلسطین و قدس شریف پایبند شود.

در این بیانیه آنچه «تجاوز تروریستی به ایستگاه‌های پمپاژ نفت دو شهر الدوادمی و عفیف در عربستان سعودی» نامیده شد، محکوم شد.

آنها همچنین «اقدامات خرابکارانه علیه چهار کشتی تجاری در نزدیکی آب‌های بین‌المللی مربوط به دولت امارات عربی متحده» را محکوم کردند و آن را «اقدامی جنایتکارانه» نامیدند که امنیت و آرامش دریانوردی بین‌المللی را تهدید می‌کند.

مشارکت‌کنندگان در واکنش به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان سوریه توسط آمریکا نیز اعلام کردند؛ این اقدام آمریکا غیرقانونی و محکوم است.

ریاض بامداد  جمعه (دیروز) دو اجلاس سران عربی و سران شورای همکاری خلیج فارس را برگزار و تلاش کرد پیش از اجلاس سران اسلامی ، کشورهای عربی را علیه ایران متحد کند یا متحد نشان بدهد (جزئیات بیشتر). 

در همین راستا، بیانیه پایانی اجلاس فوق‌العاده سران عرب در حالی در 10 بند اعلام شد که عراق اعلام کرد با محتوای آن موافق نبوده است. 

به گزارش شبکه الایام عراق،  رئیس جمهور عراق در اعتراض به اتهام‌های تند سعودی به تهران، ایران را «کشور مسلمان و همسایه» خواند و گفت، بغداد اصلا دوست ندارد که امنیت این کشور به خطر بیفتد. او امنیت و ثبات کشور اسلامی بزرگی مثل ایران را بخشی از امنیت کشورهای عربی و اسلامی توصیف کرد و گفت، منطقه نیازمند نظام امنیتی مشترک است که مبنای آن عدم دخالت و احترام به حاکمیت دیگر کشورهاست (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/

 

ارسال نظر