آخرین اخبارکد مطلب: 28130
تاریخ انتشار: س, 1398/11/01 - 17:30
عیدی امسال کارمندان دولت بر اساس قانون بودجه ۹۸، یک میلیون و ۷۸ هزار تومان تعیین شده و معمولا همزمان با حقوق بهمن‌ماه واریز می‌شود. عیدی امسال نسبت به سال گذشته ۱۵.۶ درصد افزایش داشته است. همچنین عیدی سال بعد در لایحه بودجه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است

به گزارش ارس تبار به نقل از فرارو- عیدی کارمندان دولت هر سال همزمان با حقوق بهمن‌ماه به حسابشان واریز می‌شود. دولت هر سال در لایحه بودجه مبلغ عیدی کارمندان دولت را برای سال بعد مشخص می‌کند و در قانون بودجه سال ۹۸ که پارسال تصویب شده، مبلغ عیدی کارمندان دولت یک میلیون و ۷۸ هزار تومان تعیین شده است. هنوز زمان واریز و رقم دقیق عیدی نهایی نشده، اما عموما تغییری نسبت به قانون بودجه ندارد. عیدی امسال کارکنان دولت ۱۵.۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است. همچنان مبلغ عیدی سال آینده که بهمن‌ماه ۹۹ واریز خواهد شد، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

 

مبلغ عیدی کارمندان دولت چقدر است؟

آنطور که در برنامه بودجه سال ۹۸ آمده، مبلغ عیدی که امسال به کارمندان دولت پرداخت می‌شود، یک میلیون و ۷۸ هزار تومان است. این مبلغ حدود یک سال پیش تعیین شده و آخرین پیگیری‌ها از این حکایت دارد که همچنان این رقم پابرجاست، ولی در نهایت باید هیات دولت رقم عیدی را بررسی و تصویب کند که معمولا تفاوت چندانی نخواهد داشت.

باید توجه داشته باشید که عیدی ۹۹ را با عیدی امسال اشتباه نگیرید. کارمندان دولت ماه دیگر قرار نیست عیدی ۹۹ را دریافت کنند، بلکه رقم عیدی ۹۸ که پارسال تصویب شده مد نظر قرار خواهد گرفت. این مورد درباره عیدی کارگران و کارکنان بخش خصوصی برعکس است. آن‌ها عیدی ۹۹ را قبل از شروع سال دریافت خواهند کرد. مبلغ عیدی ۹۹ کارمندان دولت در برنامه بودجه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده و قرار است سال بعد به حساب کارمندان واریز شود. البته ممکن است این رقم تا سال بعد تغییراتی داشته باشد. آنطور که باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از منبع آگاه در سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده، رقم دقیق عید کارمندان و تاریخ واریز آن تا قبل از ۲۰ بهمن‌ماه تصویب و اعلام خواهد شد.

مبلغ عیدی براساس میزان امتیاز و همچنین ضریب حقوق شاغلان تعیین می‌شود. براساس ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری میزان امتیاز عیدی برای هر سال پنج هزار است و از سوی دیگر هیات وزیران هر ساله ضریب حقوق را برای مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری مشخص می‌کند و از ترکیب این دو، عیدی کارکنان تعیین می‌شود، ولی در نهایت در روز‌های پایانی سال هیات وزیران میزان عیدی را بررسی و رقم آن را نهایی می‌کنند.
 

عیدی کارمندان دولت کی واریز می‌شود؟

اصولا عیدی کارمندان دولت همزمان با حقوق بهمن‌ماه واریز می‌شود. به عبارتی آخر این ماه کارمندان دولت باید منتظر دو پیامک واریز باشند که یکی مربوط به حقوق بهمن و دیگری مربوط به عیدی سال نو است. با توجه به اینکه کارگران عیدی‌شان را اسفندماه می‌گیرند، برای همین می‌توان گفت: کارمندان دولت زودتر از بقیه به عیدی‌شان خواهند رسید. پیشبینی می‌شود امسال هم مطابق روال سال‌های قبل عیدی کارمندان دولت همزمان با حقوق بهمن‌ماه واریز شود.

سال گذشته، روال کمی متفاوت بود. پارسال عیدی کارمندان دولت قبل از ۲۲ بهمن‌ماه واریز شد. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه پارسال اوایل بهمن‌ماه این خبر را اعلام کرد. امسال تا اینجای کار خبری مبنی بر تغییر تاریخ واریز عیدی کارمندان دولت اعلام نشده و احتمالا مطابق روال همزمان با حقوق بهمن‌ماه به حساب کارمندان واریز خواهد شد.
 

عیدی کارمندان دولت در سال‌های گذشته

سال پیش عیدی کارمندان دولت ۹۳۲ هزار و ۲۵۰ تومان بود که مقایسه آن با مبلغ یک میلیون و ۷۸ هزار تومانی فعلی، نشان‌دهنده افزایش ۱۵.۶ درصدی مبلغ عیدی در سال ۹۸ است. سال ۹۰ این مبلغ ۳۵۰ هزار تومان تعیین شده بود و در طی سال‌های گذشته تقریبا سه برابر شده است.

مبلغ عیدی کارمندان دولت در سال‌های گذشته مطابق جدول زیر است:
 

سال پرداخت

مبلغ عیدی

درصد افزایش نسبت به سال قبل

1390

350 هزار تومان

-

1391

402 هزار تومان

14.9 درصد

1392

503 هزار تومان

25.1 درصد

1393

603 هزار تومان

19.9 درصد

1394

688 هزار تومان

14.1 درصد

1395

770 هزار تومان

11.9 درصد

1396

850 هزار تومان

10.4 درصد

1397

932 هزار و 250 تومان

9.7 درصد

1398

یک میلیون و 78 هزار تومان

15.6 درصد

1399

یک میلیون و 200 هزار تومان

11.3 درصد

انتهای پیام/

 

ارسال نظر