آخرین اخبارکد مطلب: 26087
تاریخ انتشار: س, 1396/06/28 - 19:40
يادداشت/
الوعده وفا
بيست و چهارمین روز از ماه مبارک رمضان امسال بود که گم شدن دختربچه 7 ساله ای به نام آتنا در گروههای تلگرامی منتشر شد.

به گزارش ارس تبار،بیست و چهارمین روز از ماه مبارک رمضان امسال بود که گم شدن دختربچه 7 ساله ای به نام آتنا در گروه های تلگرامی منتشر شد.

دختر شیرین زبانی که خبر مفقودیش خرداد را با تلخ کامی برای اهالی مغان به تابستان بدل نمود و به یکباره به مدد گروههای اجتماعی و مصاحبه های غیرفنی برخی ها تیتر یک همه پیچ ها و کانال ها شد.

تلاش ها برای پیدا کردن ردی از او از همان ابتدای امر توسط مسئولان قضایی شهرستان و پلیس به جدیت آغاز شد.

گرچه آفت «بیشتر دیده شدن» برخی مسئولان غیرمرتبط با پرونده و مصاحبه های غیرکارشناسی روند پرونده را دشوار نمود اما در این میان دادستان محترم شهرستان که گویی دختر خود را گم کرده باشد، دور از هیاهوی رسانه ای به کمک مسئولان قضایی و پلیس پرده از جنایت هولناک رنگرزی اسماعیل برداشت و شهرستان در غم و اندوه عجیبی فرو رفت.

مردم مغان که عادت به شنیدن چنین اخباری نداشتند هضم این جنایت برایشان سنگینی نمود و خشمکین در برابر لانه شیطان تجمع کرده و خواستار مجازات وی در همان لحظه و اقدام به آتش زدن مغازه وی نمودند.

کم کم فضای احساسی بر تجمع مردم چیره گشت و شاید اگر کنترل خشم عمومی انجام نمی گرفت این تجمع نیز به ابعاد این فاجعه می افزود این بار دادستان محترم شهرستان با حضور در جمع مردم خشمگین ضمن ابراز همدردی خود با مردم مغان قول بررسی ویژه، سریع و خارج از نوبت پرونده را به مردم مغان دادند و اجرای علنی حکم.

گرچه نگارنده این سطور معتقد است حادثه تلخ آتنا نباید با آن آب و تاب رسانه ای می شد و عده ای بدون توجه به تبعات اجتماعی این پدیده صرفاً برای افزایش ممبر کانال تلگرامی و عده ای برای دیده شدن از این حادثه تلخ استفاده ابزاری نمودند تا این فاجعه که شاید در کشور موارد مشابه بسیاری نیز وجود داشته باشد ابعاد ملی به خود بگیرد به گونه ای که واکنش های ملی را در پی داشت.
اکنون که طبق قول دادستان محترم پرونده مزبور خارج از نوبت و به طور ویژه مراحل قانونی خود را طی نمود لازم می دانم از زحمات آقای طباطبایی دادستان محترم پارس آباد نهایت تقدیر و تشکر را داشته باشم.

نگارنده سطور واقف است که حتی برای مجازات حبس در دادگاه کیفری ممکن است دادرسی پرونده ماهها طول بکشد اما اینکه در مدت زمان کوتاه با اجرای دقیق مراحل دادرسی حکم پرونده صادر شده و در دیوان عالی کشور تائید شده نشان از پیگیری جدی پرونده توسط مدعی العموم است.

البته صدور حکم اعدام در ملاعام نیز خود حدیث مفصلی است که به ذکر همین نکته بسنده می کنم که طبق بخشنامه ریاست وقت قوه قضائیه اجرای احکام اعدام علنی تنها با موافقت رئیس قوه قضائیه و بنا به ضرورت های اجتماعی امکان پذیر می باشد و در موارد بسیار نادر در طی چندین سال گذشته حکم علنی اجرا شده است.

شاید بررسی اینکه تا چه میزان روی پرونده مزبور کار فنی و کارشناسی صورت گرفته برای حقوق دانان ملموس باشداما برای درک بیشتر مردم از آنچه که درطول دو ماه گذشته صورت پذیرفت باید خاطر نشان کنم که در مورد مشابه در استان یزد پرونده مزبور با گذشت چندین سال هنوز به مرحله اجرای حکم نرسیده است.

گرچه وقوع حوادث تلخ این چنینی برای جامعه سنتی و متدین پارس آباد شوک آور بود اما اجرای علنی حکم می تواند آتشی بر خشم مردم این دیار باشد که امیدواریم همانگونه که طبق قول دادستان محترم پرونده خارج از نوبت و به طور ویژه بررسی گردید و منجر به حکم اعدام در ملاعام شد با اجرای تمهیدات لازم در سطح شهر شاهد اجرای علنی حکم باشیم و از افکار عمومی شهرستان پارس آباد و همه دوستان تقاضا داریم ضمن رعایت جوانب امردر خصوص اجرای علنی حکم از داغ کردن فضای شهر با پخش خبرهای غیرواقعی و هیجانی اجتناب کرده و ضمن رعایت برخی محدودیت ها بهانه به دست مخالفان نظام ندهند و با همکاری با مسئولان امرشاهد اجرای حکم که خواسته همه ما بود، گردند.

يادداشت از فرهاد فولادی، مدیر مسئول هفته نامه هرگون

انتهای پیام/