آخرین اخبارکد مطلب: 27892
تاریخ انتشار: س, 1398/04/25 - 18:16
مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در ناحیه عشایری در یادداشتی به ویژگی های نماز جمعه و وظایف ائمه جمعه از نگاه رهبر معظم انقلاب پرداخت.

به گزارش ارس تبار،حجت الاسلام اکبری مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در ناحیه عشایری در یادداشت هفتگی خود به ویژگی های نماز جمعه و وظایف ائمه جمعه از نگاه رهبر معظم انقلاب پرداخت که در ادامه می آید....

الف: ویژگی های نماز جمعه
1. «تأمین‌کننده‌ی نیاز جامعه به ذکر و اجتماع و همدلی»
2. «زمینه‌ساز استقرار گفتمانهای عالی و بصیرت‌بخش»
3. «توجه دادن دلهای مردم به ذکر الهی»
4. «اجتماع مؤمنان»
5. «زمینه‌سازی برای همدلی، یکپارچگی و تألیف قلوب».
6. توانایی نهادینه کردن عالی‌ترین و دشوارترین گفتمانها در موضوعات اصلی و ضروری کشور

ب: موارد قابل توجه در خطبه های نماز جمعه

1. یکی از نیازهای امروز جامعه‌ی ما تقوا است که زمینه‌ساز حل مشکلات مادی و معنوی جامعه خواهد شد، اما این تقوا باید به‌صورت مصداقی و عینی در خطبه‌های نماز جمعه تبیین شود و نه به‌صورت توصیه‌ی کلی و بدون بیان مصادیق.
a. توجه دادن مردم به «تقوا در فضای مجازی» یکی از گرفتاری‌های امروز ما، رواج دروغ، تهمت، شایعه و مسائلی از این قبیل در فضای مجازی است که باید در خطبه‌های نماز جمعه، لزوم رعایت تقوا در فضای مجازی تبیین شود.
b. بیان چگونگی رعایت تقوا در مسائل خانوادگی و وظایف پدران و مادران در تربیت دینی و اخلاقی فرزندان»،
c. «بیان مصادیق تقوا در روابط زوجین و در مسائل مربوط به اسراف در جامعه»
d. «اجتناب از دروغ و تهمت در کسب‌وکار و معاملات»، از جمله مصادیق عینی و عملی تقوای مورد نیاز جامعه است که باید در نمازهای جمعه بیان شوند.
e. یکی دیگر از مصادیق رعایت تقوا را، «اجتناب از ناامید کردن جوانان» ، برخی‌ها در مدارس، دانشگاه‌ها و حتی در محیط‌های کسب‌وکار، به‌گونه‌ای صحبت میکنند که جوان از آینده ناامید میشود. ناامید کردن جوان یعنی گرفتن فرصت و قدرت عنصر جوان از کشور و جامعه‌ی اسلامی و این خود یک منکر است.

ج: ویژگی ها و وظایف ائمه جمعه

1. رفتار و عمل ائمه‌ی جمعه باید به‌گونه‌ای باشد که مردم از آن، دین، تقوا، صداقت و انقلابی‌گری را استشمام کنند.
2. «مردمی بودن و انس با مردم به‌صورت واقعی و غیرتصنعی»
3. پیگیری مشکلات مردم با چهره‌ی باز و گشاده،
4. اجتناب از رفتن به سمت صاحبان ثروت و قدرت و افراد چرب‌زبان، و مراقبت از نزدیکان و فرزندان، از موارد مهم در سلوک عملی ائمه‌ی جمعه است.
5. «ضرورت غنی‌سازی خطبه‌های نماز جمعه» گفتند: خطبه‌ها باید پُرمغز، آموزنده، راه‌گشا و حاوی پاسخ به سؤالات مختلف مردم بویژه جوانان باشد.
6. «ارتباط و انس با جوانان» را بهترین راه درک مسائل و ابهامات ذهنی آنان دانستند و به ائمه‌ی جمعه توصیه کردند هر هفته وقت مشخصی را به دیدار با جوانان اختصاص دهند تا بتوانند خطبه‌های قابل استفاده بیان کنند.
7. «استفاده از جوانان مؤمن، بافکر و مورد اعتماد را در ستادهای نماز جمعه»
8. خطبه‌ها را کوتاه، بلیغ و رسا بیان کنید.
9. «حمایت از جهت‌گیری‌ها و جریانهای انقلابی» در عین حمایت از جریانهای انقلابی باید به همه‌ی طرفها روی خوش نشان دهید.
10. حمایت از تشکلهای جوان و خودجوش فرهنگی در سراسر کشور»
11. «اتخاذ مواضع انقلابی و منطبق با سیاستهای نظام» .
12. «روحیه‌ی انقلابی»: کشور با «روحیه‌ی انقلابی» قابل پیشرفت کردن است و با حرکت انقلابی به اوج تکامل میرسد و هرگونه کوتاه آمدن از این مواضع، نه‌فقط به ضرر انقلاب بلکه به ضرر ملت، کشور و آینده‌ی ایران خواهد بود.
13. پرهیز از برخورد با دستگاهها در نمازجمعه: گاهی یک منکر و مشکل بزرگ وجود دارد که با وجود پیگیری‌های مکرر حل نمی‌شود، بیان این موارد که خیلی هم نادر است، در نماز جمعه ایراد ندارد اما نباید به محض دیدن مشکلی در دستگاههای دولتی، قضایی و یا مراکز دیگر، آن را در خطبه‌ها مطرح کرد، چرا که تأثیر مثبت ندارد، موجب افزایش شکافها و اختلافها می‌شود و مردم را دچار تشویش می‌کند.
14. طرح عملکردهای مثبت و امیدبخش در نماز جمعه : حرکتی در زمینه رونق تولید در کشور شروع شده که لازم است مصادیق این جریان امیدبخش در خطبه‌ها بیان شود.
15. باید با بیان واقعیات امیدبخش، مردم را در مقابل هجوم رسانه‌های بیگانه کمک کرد.

انتهای پیام/