آخرین اخبارکد مطلب: 28215
تاریخ انتشار: ي, 1398/12/11 - 12:42
درسی از مکتب اخلاقی امام هادی علیه السلام

به گزارش ارس تبار،خوشتر آن باشد که سر دلبران گفته اید در حدیث دیگران
امام هادی علیه السلام فرمودند :
«مَن رَضِیَ عَن نَفسه کَثُر الساخِطون علیه»
هرکس که از خود راضی باشد دشمنان از او زیاد خواهد شد. اعلام الدین، ص 311
انسان ذاتا خودش را دوست دارد و می خواهد دیگران نیز او را دوست داشته باشند اما با توجه به اینکه زندگی انسان دارای دوعرصه فردی و اجتماعی است هر عرصه ویژگی مخصوص به خود را دارد.
در زندگی فردی ممکن است فرد بر اساس توانایی ها و تلاش هایش به خواسته های خود رسیده باشد و نهایتا از عملکرد خود راضی باشد اما وقتی وارد زندگی اجتماعی می شود باید بداند محبوبیت او در گرو یک سری وظایف اجتماعی و حقوقی از مردم است که بر عهده اوست و طبیعتا ارزیابی مردم ازعملکرد او، محبوبیت و یا عدم محبوبیت او را تعیین خواهد کرد. . اگر فرد نتوانسته باشد حقوق مردم را ادا و انتظارات آنها را برآورده کرده باشد طبیعتا این رضایت حاصل نخواهد شد. چه فرد از خودش راضی باشد و چه نباشد . اگر مردم از وی راضی نباشند احساس و اعلام رضایت در واقع ریشخند به مردم و نادیده گرفتن حقوق آنهاست که در این صورت خشم مردم را در پی خواهد داشت.
همچنین فرد از خود راضی، در واقع می خواهد این پیام را به مخاطب خود بدهد که من هیچ عیبی ندارم و وفضایلی دارم که تو نداری و بدین صورت می خواهد یک وجهه وذهنیت زیبایی را از خود به طرف مقابل تحمیل کند و در واقع شاید بدین جهت از خود راضی بودن موجب تنفر می شود که فرد به زور می خواهد با اینکه دیگران معایب او را می دانند و می بینند می خواهد روی معایب خود سرپوش بگذارد و خود را موجّه جلوه دهد و این امر خشم و لجاجت دیگران را بر می انگیزاند.
از طرفی نیز ممکن است ریشه روانی از خود راضی بودن و خود شیفتگی، حس محرومیت از توجه دیگران است که می خواهد به نوعی با خود برتر پنداری نظر دیگران را به خود جلب کند و محبوب دیگران باشد.اما غافل از اینکه به قول شاعر «خوشتر آن باشد که سر دلبران گفته اید در حدیث دیگران» یا ضرب المثلی که می گوید «مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید».
اگر کسی قابلیت محبوبیت داشته باشد نیازی به التماس و گدایی توجه و محبت ندارد . پس زیبا صورتان و زیبا سیرتان خود دلبرند و دلبران دلها را به دنبال خود می کشند.
این قانون هستی است که زیبا رویان به تمنای دیده شدن نیازی ندارند و میل زیبایی دوستی ذاتی، انسانها را وادار می کند خود به دنبال زیبا صورتان و زیبا سیرتان بروند و شیفته او باشند.
خداوند در آیه 96 سوره مبارکه مریم از این راز و قاون هستی پرده برداشته و به عیان می فرماید :
إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا
کسانی که ایمان آوردند و عمل نیکو انجام داند خداوند او را محبوب دلها می کند.
به عنوان نمونه این گونه افراد مومن و صالح می توان به حاج قاسم سلیمانی، آن سردار دلها اشاره کرد که هرگز خودش از خودش راضی نبود بلکه ه عنوان سرباز و خادمی برای مردم که عمر خود را صرف خدمت به اسلام و مردم کرده بود از مردم می پرسد آیا از من راضی هستید؟ من می خواهم این را بدانم که آیا من در ذهن شما آدم خوبی هستم و از من راضی هستید؟ می خواهم اگر از من راضی هستید به این رضایت شهادت بدهید.
که البته مردم قدردان نیز به تبعیت از مولای خود حضرت امام خامنه ای به این رضایت شهادت دادند و اعلام کردند:
«اللهم انا لا نعلم منهم الا خیرا» خدایا ما جز خوی از آنها چیز دیگری سراغ نداریم.

انتهای پیام/