سایتهای ادارات

بخشداری اصلاندوز

 آخرین اخبارپربازدیدترین اخبار


کد مطلب: 4328
تاریخ انتشار: ي, 1392/01/11 - 20:19
ارس تبار:این منطقه در ناحیه شمال غربی شهرستان کلیبر واقع گردیده است. این منطقه پوشیده از جنگل، استیپ و سایر پوشش های گیاهی است. این محدوده از شمال به اصلاندوز و از جنوب به شهرستان ورزقان و کلیبر و از غرب به جلفا منتهی می شود .

به گزارش سرویس گردشگری ارس تبار، این منطقه در ناحیه شمال غربی شهرستان کلیبر واقع گردیده است. این منطقه پوشیده از جنگل، استیپ و سایر پوشش های گیاهی است. این محدوده از شمال به اصلاندوز و از جنوب به شهرستان ورزقان و کلیبر و از غرب به جلفا منتهی می شود .

منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 72 هزار هکتار در کناره های جنوبی رود ارس در شهرستان کلیبر واقع شده و به عنوان مکان ذخیره ی بیوسفر در یونسکو به ثبت رسیده است و از ارزش های خاص گیاهی و جانوری برخوردار بوده و جاذبه گردشگری طبیعی، تفریحی و آموزشی ویژه ای دارد .

در این منطقه بیش از یک هزار گونه گیاهی (۱۵ درصد گونه های گیاهی کشور) با ۴۶ درصد کاربرد دارویی، ۲۰ درصد زینتی، ۱۷ درصد تغذیه ای، ۲۸ درصد علوفه ای، ۱۰ درصد حفاظتی و ۵ درصد صنعتی وجود دارد (بلوط، ارس، ممرز، افرا، گیلاس وحشی، سرخدار، گردو گلابی، انار، زغال اخته، زرشک، سماق و ...) .

تنوع گونه های جانوری حدود ۳۲۰ گونه با ۳۹ گونه پستاندار، ۲۲۰ گونه پرنده، ۳۸ گونه خزنده و دوزیست و ۲۲ گونه ماهی است که گونه قره خروس گونه منحصر به فرد منطقه در کشور است و از سایر گونه های مهم می توان به قرقاول ارسبارانی، خرس قهوه ای، پلنگ، شوکا، کل، بز وحشی، کاراکال، گربه وحشی، گربه جنگلی و انواع پرندگان شکاری و مهاجر آبزی و کنار آبزی اشاره کرد .

جنگل‌های ارسباران با برخورداری از جلوه‌های طبیعی متنوعی از صخره‌ها، جنگل‌ها، مراتع، رودخانه‌ها و کشتزارها، انواع زیستگاه‌های منحصر به فردی چون "آنزا"، "کلن"، "پیر دره‌سی"، "قارونلار"، "قلعه دره‌سی"، "شاه اتران" و "وایقان" را در خود جای داده است .

 

منبع:موج ارس

ارسال نظر